Bursztyn na Różańce i na biżuterię


Dewocjonalia / czwartek, 17 grudnia, 2020

Dewocjonalia takie, jak Różańce wykonywane są nie tylko w wersji tradycyjnych Różańców będących połączeniem Krzyżyka i koralików. Dziś wykonuje się również Różańce na rękę, na szyję, na palec. Są one jednocześnie dewocjonaliami, jak i biżuterią. Z pośród wszystkich materiałów najbardziej efektownie wygląda Różaniec z bursztynu.

Odmiany i kolory bursztynu


Odmian bursztynu, z którego wykonuje się Różańce jest wiele. Lecz najbardziej nam bliski jest bursztyn bałtycki. Bursztyn może występować w barwie jasnożółtej, brunatnej, czerwonej, czarnej, białej. Może też być bezbarwny, albo co rzadko się zdarza niebieski lub zielony. Z bursztynu wykonuje się Różańce oraz biżuterię i dlatego od wieków jest on przedmiotem handlu na świecie.

Jantar na Różaniec z bursztynu i do leczenia dolegliwości


Bursztyn wykorzystywany jest do wykonania bursztynowych Różańców, jak również ozdób. Bo po pierwsze jest piękny, a po drugie w medycynie ludowej przypisuje mu się lecznicze właściwości. Wiele osób uważa, że zapobiega on chorobom gardła, leczy bóle głowy, wzmacnia tarczycę, oczyszcza zatoki, pomaga w nieżycie nosa. Być może tak jest, gdyż posiada w sobie kilkadziesiąt związków chemicznych. https://www.meritohurt.pl/rozance-srebrne-z-kamienia/rozaniec-bursztynowy-srebrny,1424,1.html

Sam zrób Różaniec


Różańce zazwyczaj kupujemy. Lecz możemy również sami zrobić dla siebie Różaniec. Wystarczy kupić Krzyżyk, koraliki, sznurek lub drucik i przystąpić do dzieła. Do oddzielenia dziesiątek niech posłuży innego koloru koralik lub innej wielkości paciorek. Samodzielne wykonanie Różańca i używanie go do Modlitwy napawa niesamowitą dumą.