Jakie zastosowanie mają świece ołtarzowe?


Dewocjonalia / wtorek, 21 stycznia, 2020

Warto mieć świadomość, że świeca ołtarzowa są nie tylko niezwykle symboliczna. Jest to również niezbędny element praktycznie każdej liturgii. Świece stawiane są bowiem na ołtarzu albo blisko niego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że możliwe jest także umieszczenie na ołtarzu nawet czterech świec. Z kolei w przypadku, gdy msza będzie odprawiana przez biskupa, ustawia się aż siedem świec. Trzeba podkreślić, że w kościele katolickim tego rodzaju liturgie mają bardzo bogatą tradycję.

Jakie funkcje mają świece ołtarzowe?

Należy zdawać sobie sprawę, że świece będą przypominały praktycznie w trakcie każdej liturgii o tajemniczej obecności Chrystusa w życiu człowieka. Świece ołtarzowe do kościoła są również dla wiernych znakiem miłości, modlitwy, radości, wiary i nadziei. Ponadto omawiane świece mają dodatkowo przypominać katolikom o tym, że trzeba być zawsze gotowym na przyjście Pana Boga.

Świece w tradycji

Zdecydowana większość katolików niestety nie zdaje sobie sprawy, że świece używane są w trakcie mszy już od III wieku. Oczywiście początkowo były one tylko symbolem czci dla zmarłych. Dopiero później stały się prawdziwym symbolem wiary i radości. W pewnym momencie było ich w świątyni tak dużo, że ich regularne zmienianie zajmowało mnóstwo czasu. Jest to jeden z powodów, dla którego w kościele obecne były osoby, których zadaniem było dbanie o oświetlenie. Warto podkreślić, że obecnie trzymają oni akolitki w momencie, gdy w trakcie mszy jest czytana Ewangelia.