Niezwykły symbol, czyli lampion na roraty


Świece / sobota, 5 maja, 2018

W okresie Adwentu, to znaczy w czasie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, w kościołach w całej Polsce odprawiane są Msze Święte (nazywane roratami), na które przychodzą dzieci z lampionami.

Roraty, czyli adwentowe oczekiwanie

Są to Msze odprawiane ku czci Najświętszej Maryi Panny, a ich nazwa pochodzi od pierwszego słowa pieśni „Rorate caeli desuper” co po polsku oznacza: „Spuśćcie rosę niebiosa”. Dla wszystkich chrześcijan adwent jest radosnym okresem przygotowań na przyjście Jezusa Chrystusa. To oczekiwanie na nadejście Pana rodzi radość, ponieważ jest oczekiwaniem na spotkanie z Bogiem w postaci człowieka. Roraty są pierwsza Mszą dnia, odprawianą o wschodzie słońca. Ich charakterystycznym elementem jest zapalanie świecy ozdobionej białą wstęgą. W pobliżu ołtarza umieszcza się ją wyłącznie w adwencie. Aby podtrzymywać symbolikę światła (jakim jest Chrystus), dzieci przychodzą na Msze roratnie z własnymi, zaświeconymi lampionami.

Lampion na roraty

Współcześnie, wybór własnego lampionu jest bardzo prosty, gdyż oferta sklepów jest naprawdę szeroka: od tych papierowych, przez szklane aż do drewnianych. Te ostatnie wykonane są najczęściej z grubej sklejki, dzięki temu są wytrzymałe a zarazem lekkie. Są one bezpieczne, ponieważ źródłem światła jest w nich świeczka na baterie. Jednak, dzięki zastosowaniu filtra kolorystycznego lampion wygląda, jakby w środku palił się prawdziwy ogień. Taki lampion, nawet po zakończeniu rorat może stać się ładną ozdobą świąteczną. W adwencie jest bardzo wygodny do noszenia na Msze, gdyż posiada zawsze uchwyt, wykonany np. ze sznura lub metalu. Zakup takiej lampy jest opłacalny, gdyż wykorzystywać ją można przez kilka lat. Zdecydować się można także na lampiony na roraty, które wykonane są ze szkła i wkłada się do nich zwykłe świeczki, najczęściej typu tealight.