Obraz religijny wyrazem kultu


Obrazy / czwartek, 17 maja, 2018

Na przestrzeni lat obrazy religijne bardzo się zmieniały. Przechodziły transformację z ociekających złotem ram po proste drewniane ramki. Same obrazy również wyglądają inaczej niż kiedyś. Postacie malowane są mniej realistycznie. Szczególną uwagę należy zwrócić na symbolikę obrazów.

Co najczęściej przedstawiają obrazy religijne?

Bardzo popularną postacią malowaną na religijnych obrazach jest Matka Boska. Wiele osób właśnie w niej upatruje wsparcie i pomoc w trudnych chwilach. Matka Boża Częstochowska to w Polsce obraz, który znajdziemy w praktycznie każdym domu. Na obrazie widzimy ją trzymającą dzieciątko Jezus. Obraz pokazuje troskę i opiekę, której potrzebuje każdy człowiek. Równie popularnym i znanym obrazem jest „Jezu, ufam Tobie”. Przedstawia on Jezusa Chrystusa Miłosiernego. Ubrany jest tam w białą szatę, stoi unosząc prawą rękę w geście błogosławieństwa. Lewą rękę kieruje na swoje serce, z którego wychodzą promienie w dwóch kolorach. Jasny kolor symbolizuje wodę, natomiast czerwony to krew.

Czemu te dwa obrazy religijne są tak ważne?

Przede wszystkim dlatego, że w teologii chrześcijańskiej największym z przymiotów Boga jest właśnie Miłosierdzie Boże oraz nieustająca dobroć i opieka. Człowiek może w różny sposób odpowiadać na miłosierdzie Boże. Właśnie dlatego powstają niezliczone obrazy, koronki, święta i modlitwy. Jest to sposób w jaki człowiek wyraża oddanie Bogu i bezgraniczną wiarę w Niego.