Gromnica – światło na całe życie


Świece / niedziela, 10 czerwca, 2018

Życie wiarą chrześcijańską wiąże się z koniecznością przestrzegania określonych zasad. Chodzi przede wszystkim o przykazania, zarówno Boże, jak i kościelne. Dotyczy to zarówno dnia codziennego, jak i świątecznego. Z katolickimi celebracjami związane też są akcesoria, mające swoje znaczenie symboliczne. Towarzyszą one często człowiekowi przez całe życie.

Światło Zbawiciela

Celem życia doczesnego ludzi jest osiągnięcie życia wiecznego i zbawienie. Trzeba przy tym pamiętać, komu je zawdzięczamy. Najważniejsza jest łaska Pana Naszego Jezusa Chrystusa, z którą powinny iść w parze dobre uczynki. Dzięki światłu Zbawiciela można podążać prostą, choć niełatwą drogą do prawdziwego szczęścia. Iść za Chrystusem to kierować się najlepszymi możliwymi wyborami i swoim życiem stanowić pozytywny wzór dla bliźnich.

Gromnica – od chrztu do śmierci

Przedmiotem, który przypomina o tym wszystkim, jest gromnica zakupiona w sklepie online Merito Hurt, czyli specjalna świeca, która towarzyszy chrześcijaninowi od chrztu – przez całe życie – aż do jego śmierci. Jest ona podarowywana przez ojca chrzestnego swojemu chrześniakowi po obrzędzie chrztu świętego, w którym gromnica ma swoje istotne znaczenie. Zazwyczaj pięknie udekorowana, z odpowiednim motywem religijnym, umieszczonym na niej, symbolicznie uzmysławia potrzebę kierowania się w życiu tym co dobre i jasne. W polskiej tradycji jest zwyczaj święcenia gromnic w święto Ofiarowania Pańskiego, nazywanego też świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Tę piękną świecę można najczęściej nabyć w sklepach z dewocjonaliami. Zwykle jest dość duży wybór i każdy powinien znaleźć coś optymalnego dla siebie.