Naczynia liturgiczne niezbędne do sprawowania Mszy Świętej


Akcesoria religijne / poniedziałek, 21 września, 2020

Naczynia liturgiczne bądź parametry liturgiczne to przedmioty używane w liturgii, szczególnie podczas mszy św., przez kapłana oraz liturgiczną służbę ołtarza. Są to czasami przedmioty o wyjątkowej wartości artystycznej.

Najważniejsze naczynia liturgiczne

To, co każdy uczestnik widzi zawsze dokładnie podczas sprawowanej mszy, czyli unoszony przez kapłana kielich, jest naczyniem, w którym podczas Eucharystii dokonuje się przemiana wody i wina w Krew Pana Jezusa. Równie ważnym elementem jest patena, na której kapłan kładzie Ciało Pańskie. Może być całkiem płaska lub wykonana z widocznym wgłębieniem, co może wydawać się nieco wygodniejsze. Może mieć również specjalną rączkę lub uchwyt do podawania. Kielich oraz patena stanowią zazwyczaj komplet i wykonane są z tego samego materiału. Są to niezbędne parametry liturgiczne do sprawowania liturgii.

Niezwykłe dzieła sztuki

Do tych niezwykłych przedmiotów od zawsze przykładano szczególne znaczenie. Wykonane ze złota lub srebra i wysadzane drogimi kamieniami stanowiły wyjątkową wartość. Dzięki temu wiele z nich zachowało i się można podziwiać je w muzeach. Wszystkie naczynia liturgiczne, w których trzyma się Ciało i Krew Pańską muszą być złote lub pozłacane w miejscu kontaktu z nią. Dlatego wytworzenie tych przedmiotów powinno odbywać się ze szczególną starannością oraz z najwyższej jakości materiałów. Każda liturgia to przecież doniosłe wydarzenie.