Obraz anioła stróża


Obrazy / poniedziałek, 20 sierpnia, 2018

Bóg Ojciec, Syn Boży oraz Duch Święty są najważniejszym sacrum chrześcijan. Te trzy złączone w jedno wysyłają do ludzi kolejne fragmenty samych siebie.

ANIOŁ STRÓŻ W MALARSTWIE

W temacie anioł stróż obraz – jak tutaj, który natychmiast stawia nam przed oczyma wyobraźnia, zdaje się fantastyczny. Przede wszystkim dlatego, że Boży pomocnik tak bardzo przypomina… człowieka. Jest co prawda większy i tak urodziwy, że wygrałby każdy ziemski konkurs piękności. Najczęściej ma długie, gęste włosy i złote skrzydła. Jego ciało skrywa powłóczysta szata. Sam zdaje się dość tajemniczy! Uśmiechnięty, łagodny, nie bierze udziału w wydarzeniach rozgrywających się tuż pod jego nosem. A jednak napięciem mięśni pokazuje, że jest gotów ingerować w razie konieczności.

JAK ROZPOZNAĆ STRÓŻA?

Właśnie anioła stróża rozpoznamy po tym, że nigdy nie występuje sam. Pomyślmy logicznie: jakiż sens miałaby jego praca, gdyby nie podejmował jej dwadzieścia cztery godziny na dobę?

STRZEŻONEGO PAN BÓG STRZEŻE

Mogą mu towarzyszyć dzieci. I tak najpopularniejszy obraz przedstawia dwoje podopiecznych. Prawdopodobnie rodzeństwo, w wieku nie większym niż 7 lat. Dziewczynka ma na sobie uroczą modrą sukieneczkę. Dopasowana kolorystycznie kokarda zdaje się niebezpiecznie przechylać na złotej główce. Mała biegnie za piłeczką, wesoło się śmiejąc. Jej braciszek również jest w dobrym humorze. Jedną rękę unosi ku górze, drugą – trzyma archaiczną zabawkę podobną do dętki. Ma na sobie brązowe spodnie z szelkami i białą koszulkę.

OPIEKUŃCZY ANIOŁ STRÓŻ

Jaka jest jednak rola anioła stróża? Uważny obserwator od razu dostrzeże, że miejscem zabawy dzieci jest urwisko. Boży pomocnik z łagodnym uśmiechem unosi ręce. Zdaje się roztaczać swoją miłość, pokój, bezpieczeństwo… Dzięki jego pomocy lekkomyślne rodzeństwo bezpiecznie wróci do domu.