Pośrednictwo Matki Bożej


Dewocjonalia / niedziela, 7 października, 2018

Pośrednictwo Matki Bożej między ludźmi a Bogiem budzi wiele kontrowersji i jest punktem zapalnym między katolikami i protestantami. Protestanci raczej nie odwiedzą sklepów z dewocjonaliami. Katolicy – wręcz przeciwnie.

Figurka matki boskiej

Katolicy znają wielu pośredników, którzy mogą w ich imieniu wyprosić u Boga wiele łask. Szczególnie znany jest na przykład święty Antoni, do którego modlimy się, kiedy coś zgubimy. Z kolei święta Rita uznawana jest za patronkę od spraw beznadziejnych. Święty Krzysztof pomaga kierowcom. Za to Maryja, Matka Boża, matka Jezusa, uznawana jest za świętą osobę, niemal uniwersalną. Można się do niej zwrócić z każdym problemem. Można odmawiać specjalne nowenny lub po prostu modlitwę różańcową. Pomocna bywa figurka matki boskiej – www.meritohurt.pl/figurki/figurki-matki-boskiej.html. Wiele osób ma ją w swoich domach. Takie figurki często znajdują się też w kościołach.

Nabożeństwa ku czci Maryji

Nabożeństwa ku czci Matki Bożej sprawowane są szczególnie w maju. To urok naszego kraju, że są one odprawiane często przy przydrożnych kapliczkach. Oczywiście takie nabożeństwa odprawiane są również w kościołach. Październik jest miesiącem modlitwy różańcowej. W tym miesiącu nierzadko całe rodziny uczestniczą w nabożeństwach różańcowych w kościołach. Trudno wyobrazić sobie takie nabożeństwo bez obecności figurki matki boskiej. Matka Boża jest bliska wielu ludziom. Wielu katolików uważa, że to właśnie Matka Boska wyprosiła im wiele bożych łask i pomogła w trudnych chwilach. Maryja jest przecież matką samego Boga. Czy Bóg mógłby odmówić jej? Negatywnie odpowiedzieć na jej prośbę?

Ekumenizm czyli ruch mający na celu zjednoczenie wszystkich chrześcijan działa prężnie. Czy kwestia pośrednictwa Matki Bożej już na zawsze będzie dzielić katolików i protestantów? Czy w tej materii jest szansa na pełną jedność? Czas pokaże.